Výroba a personalizace
plastových
laminovaných karet

Plastové karty

plastové karty

Plastové karty Morpho (MCC) jsou vyráběny nejmodernější dostupnou technologií. Každá karta je jiná a specifická. Naše společnost nabízí obrovské množství variant možné výroby plastových karet.

Morpho Cards Czech s.r.o. nabízí karty se širokým spektrem využití. Podle přání a požadavků zákazníků vyrábí od nejjednodušších karet, které slouží k propagaci zákazníka až po „karty s inteligencí“.

Potřeba chránit výrobek proti padělání a zabezpečit údaje na kartě proti jejich zneužití nebo pozměnění vyžaduje použití ochranných prvků a jejich kombinací.

Proto mohou být naše plastové karty doplněny ochrannými prvky. Hlavním účelem tohoto kroku je znesnadnit případným padělatelům práci a zároveň umožnit rozeznání padělku od pravé karty. Ochranné prvky mohou být viditelné pouhým okem nebo skryté.


Materiál a složení karty

plastové karty

Plastové karty jsou vyrobeny z odolného a pevného materiálu, který zaručuje požadovanou trvanlivost. Karta je vyrobena pro běžné zacházení a vydrží ohýbání, jehož mezní hodnoty jsou stanovené normou. Nejčastěji používaný materiál pro výrobu plastových karet je PVC.

Karty jsou vyráběné sendvičovým způsobem. Každá karta se skládá z několika vrstev, které mají různou funkci.

Základní vrstvu tvoří plast s potiskem podle návrhu dodaného zákazníkem. Dále je plastová karta opatřena průhlednou ochrannou folií (overlay). Tato folie zajistí prodloužení trvanlivosti vizuálního vzhledu plastové karty a lepší odolnost vůči opotřebení.

Kromě těchto základních vrstev může karta obsahovat další prvky, které zvyšují využitelnost dané karty (kontaktní nebo bezkontaktní čipy) anebo obsahují bezpečnostní prvky ke ztížení zneužití dané karty.
Takto vyrobené karty je možné ještě opticky nebo elektronicky personalizovat.

Plastové karty

Standardně rozlišujeme dva druhy plastových karet:

 
  1. Plastové karty bez inteligence
  2. Plastové karty s inteligencí

Klasické plastové karty bez inteligence neobsahují žádný nosič dat (magnetický proužek, čip apod.) Díky tomu jsou tyto karty logicky levnější.

Tyto karty jsou masově využívány jak obchodníky, kteří poskytují drobné služby, tak velkými obchodními řetězci.

Často se s nimi setkáváme ve formě věrnostních a slevových karet v obchodech a supermarketech. Každý z nás jich beztak má celou řadu.

Pokud chodíte do fitness centra nebo na squash, můžete se setkat s plastovou kartou ve formě permanentky.

Plastové karty bez inteligence lze využít i jako formu propagace (vizitky) nebo jako formu průkazu.

Máte zájem o výrobu plastových karet? Využijte náš formulář s kalkulací výroby plastových karet.


Inteligentní plastové karty jsou plastové karty doplněné o nosič dat (čip, magnetický proužek apod.) Díky tomu mohou fungovat ve spolupráci s určitým elektronickým systémem.

Plastové karty s inteligencí můžeme rovněž najít v posilovnách, fitness centrech nebo u obchodníků. Rozdíl v porovnání s „obyčejnou“ plastovou kartou bez inteligence spočívá v přítomnosti nosiče dat.

Na slevové kartě do obchodu tak můžete mít nastavenu individuální slevu, v posilovně zase můžete mít nabitý předplacený kredit.

Zkrátka, plastová karta může obsahovat personalizované informace o svém držiteli.

Plastové karty s inteligencí se samozřejmě používají i jako způsob identifikace uživatele. Zajímavostí je, že nové občanské průkazy ČR mohou rovněž obsahovat čip - tedy mohou se stát inteligentními.
V původním návrhu se počítalo s možností rozšířit občanský průkaz o informace o řidičském oprávnění nebo zbrojním průkazu (díky čipu). Nakonec se však tato možnost zatím nezavedla.

V práci se s plastovými kartami můžete setkat ve formě karty pro docházkový systém nebo jako součást parkovacího automatu.

Každý z nás určitě rovněž používá platební karty. Platební karta je vlastně obyčejnou plastovou kartou s inteligencí. Často se setkáme s kartami, jenž obsahují magnetický proužek nebo čip. Možná je i kombinace obojího.

Bankovní konference v Praze 3.12.2015 07.08.2015
Morpho se zúčastní pravidelné mezinárodní bankovní konference v Praze, pořádané Sdružením pro bankovní karty dne 3.12.2015
Novinky emailem
Máte-li zájem dostávat pravidelně informace z oblasti výroby plastových karet a příbuzných témat, zaregistrujte svoji emailovou adresu.